Sınav sisteminde yapılan değişiklikler ve ilk kez bu sene uygulanacak olan düzenlemeler nedeniyle hem veliler hem de öğrenciler sınav hakkında baya bir araştırma yapmakta ve alınacak destek eğitimi de ona göre belirlenmektedir. Ayrıca YKS sınavının ikinci oturumu olan AYT(Alan Yeterlilik Sınavı) nin nasıl olacağı da bir hayli merak konusu. AYT, ilk kez bu.yıl YÖK tarafından yapılacak sınavın adıdır. YKS sınavının ikinci oturumu olup sınav sistemine uygun sorular sorulacaktır. Esasen bakıldığında adından da belli olacağı gibi alanlara göre yapılan bir sınav olduğundan dolayı LYS sınavına çok benzerlik göstermektedir. Adaylar dershaneye gittikleri gibi AYT Yaz Kampını da tercih ediyorlar.

Sınava başvuran adaylar belirlenen tarihlerde TYTye girdikten sonra AYT sınavına girecekler ve alanlarına göre puan hesaplanması yapılacak. Daha sonra ise TYT ve AYTden aldıkları puanların etkili olduğu YKS puanı açıklanacak. AYTye girmeyen adayların puanları da doğal olarak düşük gelecektir. YÖK AYT sınavının süresinin ve soru sayısının arttığını açıkladı. Bunun nedeni ise öğrencilerin sınav stresinden en az şekilde etkilenmesi için yapıldığını söyledi. Öğrenciler sınava girmeden önce alanlarını belirtecek ve ona göre ilgili soruları cevaplayacaklar.

Öğrenciler sınav hakkında bilgi edindikten sonra dershane veya AYT Yaz Kampı şeklinde eğitim kurumları araştırmaya başladı. Odtülüler Dershanesi olarak öğrencilerimize hızlandırılmış kurs mahiyetinde kamp düzenlemekteyiz. Öğrencilerimizin öncelikle alanlarını belirleyip ona göre hazırladığımız programları uygularız. Branşlarında deneyimli, eğitimli öğretmen kadromuz sayesinde öğrencilerimiz alanları ile ilgili ders ve konulara sınava yönelik olarak en iyi şekilde hazırlanmış olurlar. Kampımızda derslerimiz öncelikle konu anlatımı şeklinde yapılır. Öğrencilere püf noktalarını göstererek konuların üstünden geçilir. Daha sonra ise devamlı olacak şekilde soru çözümü ve deneme sınavları yapılır. Alan sınavı olduğu için her öğrenci alanındaki ders ve konulardan sorumludur.

AYT Yaz Kampımızda Koçluk ve rehberlik servisi öğretmenlerimiz de bulunur mutlaka. Öğrencilerin alanları hakkında bilgi alması, alanlarındaki derslere doğru şekilde çalışması, tüm hayatlarını etkileyecek olan mesleklerini seçmeleri, sınav stres ve kaygısından kurtulmaları gibi birçok konuda yardımcı olurlar. Onları en doğru şekilde yönlendirerek sınavda istedikleri başarıya ulaşmalarını sağlarlar.