Beden Dili

Sadece güzel bir konuşma ile başarılı bir konuşmacı olamazsınız; aslında iyi bir konuşma olmaksızın da etkili bir konuşmacı olabilirsiniz. Bazı konuşmacılar hazırlık için çok zaman harcamalarına karşın başarılarını doğrudan etkileyecek özelliklere dikkat etmezler. Dinleyici kitleler sözlerle etkilenmezler.
Onlar:

İstekten

Canlılıktan

İçtenlikten etkilenirler.

İyi bir ilk izlenim nasıl bırakılır?

Henüz siz ağzınızı bile açmadan dinleyicileriniz hakkınızda tahminler yapmış, kişisel deneyimleri ve ön yargılarıyla çoktan artı ve eksi puanlar vermiş olacaktır. Genelde tüm insanlar, gördükleri insanlar hakkında hemen bir takım değerlendirmelerde bulunur. Dinleyiciler de sizi merak ederler.

İlk izlenimi uyandırmak için hiçbir zaman ikinci bir fırsatınız olmaz. Salona girerken dinleyicilerimiz gördükleri ilk anda sizi değerlendirecektir.

İnsanın dostluğunu göstermesinin çok basit bir yolu vardır: Gülümsemek, burada olmaktan ve sizlerin de burada olmasından çok mutlu oldum, demektir.

Beden dili neden önemlidir?

Bir yere baksanız da, hareket etseniz de dinleyicilerinize duygularınızla ilişkili sinyaller verirsiniz. Kendi yapmacık hareketleriniz ve sinirliyken yaptığınız el kol hareketlerinden haberdar olmanız, bunları düzeltmenize ve kendine güvenen bilinçli bir imaj edinmenize yardımcı olacaktır.

Eğer içinizdeki panik duygusu kendisini, ayaklarınızda ve kıpır kıpır ellerinizde gösteriyorsa, dinleyicileriniz bu durumdan rahatsızlık duyar. Çünkü onlar sizin kontrollü olmanızı ister ve bekler. Buna ek olarak o andan itibaren size, görüşlerinize güvenleri kalmaz.

Size inanmazlar, iyi dinlemezler ve söylediklerinizi kolayca unuturlar. Eğer kendinizden emin görünür ve kendinize inanırsanız, güven uyandırırsınız ve dinleyicileriniz ne söyleyeceğinizi merakla beklerler.

Güvensizlik, yenilgiyi işin başında kabul etmektir. Dinleyiciyi etkileyen en önemli nedenlerden biri konuşmacının kendine güven duymasıdır. Dinleyici, konuşmacının ²güvenini² onun yüz hatlarından, bakışından ve hareketlerinden sezer. Konuşmacıda görülecek ve sezilecek en küçük zaaf, dinleyici ve konuşmacı arasındaki bağı koparır.

Göz iletişimi:

Birilerine bakıyor olmak, onlarla ilgileniyorsunuz anlamına gelir. Bir yerlerde beraber duran ve konuşan iki insan gördüğünüzde birbirlerine ne kadar yakın olduklarını, göz temaslarının hangi seviyede olduğunu gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Göz teması otoriteyi de sergiler. Güçlü insanlar, kendisine daha az güvenen insanlara göre daha çok göz teması kurar. Göz temasıyla ilgimizi, aşkımızı, hoşnutsuzluğumuzu, sıkıntımızı, kibrimizi hatta öfkemizi gösterebiliriz. Duygularımızı gözlerimizle ifade ederiz. Eğer dinleyicilerinizle ilgilenmezseniz onlar da sizinle ilgilenmez. Gözlerimizi dinleyicilerinizle temas kurmak ve onlarla ilgilendiğinizi göstermek için kullanırız.

Yüz ifadesi:

Göz temasınız dinleyiciyle iletişiminizle önemlidir. Ama onlara bakarken suratınız turşu satıyorsa, konuşmaktan zevk aldığınıza inanmayacaklardır. Duygularınızın performansınızı etkilemesinde korktuğunuz bir duruma düşerseniz, sıkıntılarınızı yenmek için bir oyun oynayın. Mutlu olduğunuzu düşünün ve dinleyicilerinize surat asmaktan sakının; kendinizi gergin hissetmeniz onların hatası değildir.

Eller:

Oldukça başarılı olmuş bir konuşmacının hissettiği endişeyi ancak ellerinden anlayabilirsiniz. Elleriniz kollarınızın bir parçasıdır. Genellikle bir jest yapmak isterseniz hareket ederler. Stres altında olmadığınız durumlarda el hareketlerimiz ne söylediğimizle uyum içindedir. Onları bir noktayı vurgularken kullanırız. Jestleriniz omzunuzdan başlamalı ve konuşmayla ilgili olmalıdır.

Ellerinizle ne yapmamalısınız?

Yüzüklerle, saatlerle, ataçlarla, düğmelerle, kalemlerle, gözlükle, tırnaklarla, bilgi kantlarıyla, cepte bozuk paralarla, işâretleyicilerle oynamamak.

Yüze, saça, ceplere, sıraya, masaya dokunmak hafif hafif vurmak.

Sandalyenin arkasına, notlara, konuşma kürsüsünün yanına tutunmak.

Vücudun herhangi bir yerini kaşımak

Elleri vücudun arkasında, ceplerde, bacakta, kolları birbirine kavuşturarak veya üzerlerine oturarak saklamamak.

Dinleyicileri işâret etmek.

Umutsuzca ovuşturmamak.

İstekle ovuşturmamak.

Pozisyon ve vücudun duruşu:

Eğer iyi bir konuşmacı olmak istiyorsanız dinleyicilerinizin önünde tamamen görünecek bir şekilde durmayı öğrenmelisiniz. Her zaman, görünmenizi kısıtlayacak bütün engellerin önünde durun. Eğer mikrofonunuz konuşma kürsüsüne sabitlenmişse kürsünün arkasında durmaktan başka çareniz yoktur. Ancak vücudunuzun üst bölümünün görünmesi sağlanmalıdır. Eğer kürsü çevresinde dolaşmak istiyorsanız telsiz mikrofon isteyebilirsiniz.

Ayakta durmak size otorite kazandırır, düzgün nefes almanızı, sesinizi kullanmanızı ve daha iyi bir göz teması kurmanızı sağlar.

Oturmanın dezavantajları:

Göz temasınız azalır. Notlarınıza bakma eğiliminiz artar.

Dinleyicileriniz sizi görmeyebilir.

Sizi masada bulunan malzemelerle oynamaya teşvik eder.

Ayakta durmanın avantajları :

Kendinizi daha görünür ve otoriter hissedersiniz.

Sesiniz daha iyi duyulur.

El ve kol hareketleri yapabilmek için daha çok yeriniz olur.

Sinirlilik :

Bir grup insana konuşurken korkuyor ya da sinirleniyorsanız, bu durum dinleyicilerinizi de rahatsız eder. Bazı sinirlenme durumları doğaldır ve arzu edilebilir. Korkunun sadece size özgü olmadığını görebilirsiniz.

İyi bir konuşmacıyla karşılaştığınızda , konuşmadan önce kendinizi nasıl hissettiğini sorun ve eğer cidden dürüst birisiyse kesinlikle size heyecanından yakınacaktır.

Korkunun ve heyecanın belirtileri :

Kalp atışlarının artması , titreyen dizler

Yanan , ekşiyen mide

Daralan boğaz , yutkunma zorluğu , kurumuş ağız veya çok fazla tükürük

Yüzde ve avuç içinde terleme , aşırı sıcaklık hissi , yüzde kızarma ve üşüme hissi

Göz ve yüzün seğirmesi

Unutkanlık , dinleyici ve notlara dikkatini toplayamamama veya baygınlık hissi

Kekeleme , nefes daralması , sinirli gülüş ve titrek ses

Dinleyicileri bulanık görme

Konuşmayı elden geldiğince çabuk bitirmek için baskı oluşması

İşini veya saygınlığını kaybetme hissi

Korkunun ve heyecanın belirtilerinden tanıyor ve listede yer almayan bir çoğundan da şikâyetçi oluyorsunuzdur. Heyecanınızı sizi korkutmasına izin vermeden incelemeye çalışın. Korkuya kapılmadan sadece varlığını kabul edin. Sadece bu duyguyu düşünün ve onu vücudunuzdan dışarıya çıkarmaya çalışın. Kolay değil ama ne kadar çok uğraşırsanız o kadar az tehlikeli olacaktır.

Sizi heyecanlı yapan korkularınız ve endişelerinizdir. Bir gruba yapacağınız konuşmada korku ve endişeleriniz neler olabilir:

Söylemek istediğinizi unutmak

Mantıklı bulunmamak

Sıkıcı olmak

İnsanların toplantıyı terk etmesi

Alaya alınmak

Başarısız olmak

Çevrenizin sizin aptal olduğunuzu düşünmesi

Sonuç olarak, deneyimli konuşmacılar da dahil olmak üzere tüm konuşmacılar heyecandan yakınır. Aptal görünmekten korkar. Bunu bir dakika kendi kendinize düşünün; çok cesaretlendirici değil mi? Siz de diğer insanlardan çok farklı değilsiniz. Kendi heyecanınızı diğer insanlarınkinden daha kötü olduğunu düşünebilirsiniz. Öyle değiller. Heyecanlar aynıdır; tek fark onları kontrol etmeyi öğrenmemiş olmanızdır. Onlar sizi kontrol ediyor.

Kendinizi heyecanlı hissetmekten hoşlanmıyor musunuz? Böyle bir sorunun saçma olduğunu düşünebilirsiniz; ama endişenizi, alıştırmayı öğreniniz. Çünkü iyi bir konuşmacı olmak için ona ihtiyacınız olacak.

O sizin motorunuzun itici gücüdür ve onsuz sıkıcı ve kuru olursunuz.

Olumlu enerjiyi elde edebilmek için onun gücünden yararlanmayı öğrenmelisiniz. Aksi takdirde size hükmeder ve sizi felç edici bir paniğe iter. Olumsuz heyecanları olumlu güce dönüştürmek için yazar Cristina Stuart’ ın önerisi:

Varsayın ki bir sonraki bölümde siz konuşacaksınız ve insanların başlamanızı beklediklerini görüyorsunuz. Kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Endişe seviyeniz ne durumda? Orada dururken korkularınız neler? En kötü korkusuz hangisi? Onu tanımlayabilir misiniz? Orada dururken başınıza gelebilecek en korkunç şey ne olurdu? Bunu ayrıntılarıyla düşünün; çünkü gerçekleşmek üzere. Düşüncenizi ona kapamayın. Bırakın gerçeklerin ve müthiş bir korkuyu ve onu kontrol altına alamama çaresizliğini iliklerinize kadar yaşayın. Durum gittikçe kötüleşiyor ve siz hiçbir şey yapamıyorsunuz. En büyük korkunuz diye düşündüğünüz bu duygularla biraz daha zaman geçiriniz. Bir süre sonra kendinizi topluluk arenasının dışına atabilmeyi başarıyorsunuz ve kendinizi her yerini tir tir titrer hâlde buluyorsunuz. Kendi kendinize bir daha asla kimse beni topluluk önünde konuşturamaz diyorsunuz. Kendinizi aşağılanmış , yerin dibine geçirilmiş, mahcup olmuş hissediyorsunuz. Bu nazik korku hâlinin hayalini inceleyin ve üzerinde durun; unutmayın ki bu sadece sizin hayaliniz ve ondan istediğiniz zaman kurtulabilirsiniz. Ama onunla biraz daha bir arada bulunamayız. Bu daha da iyi olacak. Böyle korkunç deneyim karşısında kendinizi nasıl hissedeceğinizi, neler yapabileceğinizi, neler söyleyebileceğinizi, nasıl yaşayabileceğinizi düşünün. En kötü korkunuza yoğunlaşın. Mümkün olan en kötü olan korkunuzla yüz yüze gelmek için kendinizi zorlayabiliyorsanız sinirlerinizi kontrol etmekte bir hayli yol almışsınız demektir.

Korkuyu ve heyecanı yenmenin bir yolu da konuşmacının kendine güven duymasıdır. Konuşmacının güven duygusuna sahip olması için konuşmasını iyi yapılandırmış olması , konu ile ilgili bir hazırlık yapmış , görsel araçlarını konuşma taslağını veya bilgi kartlarının iyi hazırlanmış olması gerekir.