Hafıza Eğitimi

Hafıza eğitimi kişilerin beyni daha etkin kullanma kılavuzudur. Beyni etkin kullanma modelleri kişilere uygulamalı bir şekilde öğrenilerek istenilen bilginin kalıcı hafızaya alınmasıdır.

Eğitimin sonunda beynin her iki lobu da etkin bir şekilde kullanıldığı için öğrenme ,kalitesi artar.

Hafıza teknikleri, beyninizin anladığı dilden yazma sanatıdır.

Peki biz bu teknikleri nasıl uyguluyoruz?

Öğrenilmesi gereken bilgileri öncelikle benzer sesler, konular yardımıyla birbirine hikaye formatında bağlıyoruz. Bağların daha güçlü olabilmesi ve zihne yerleşmesi için objeleri ve olayları abartıyoruz, sıra dışı hale getiriyoruz. Buradaki temel amaç bilgileri anı formatında, yaşanmış bir olay gibi zihne gönderip zihnimizde kalmasını sağlamaktır. Bilgiler anı formatında beyne gönderildiğinde beyin bu bilgileri kalıcı belleğe ( amigdala, hipokampüs) kaydeder ve istediğimiz zaman bize geribildirimde bulunur.

Yağmurlu bir havada simit aldığımız günü unutabiliriz ancak gökten simitlerin yağdığı bir günü istesek de unutamayız. Biz de bilgilerimizi bu şekilde anı formatında kaydedersek istesek de unutamayız.

Hafıza tekniklerinin temelinde çağrışım yöntemi yatmaktadır. Bizler yerleştirdiğimiz bilgilerin birbirini deviren domino taşları gibi sistemli bir şekilde birbirini etkilemesini, çağrıştırmasını sağlıyoruz. Test tekniğinde bize sorunun üst kısmında verilen bilgiler ve beş cevap şıkkı bizim formatımızı destekleyici niteliktedir. Bunlar bizim için sınavda birer tetikleyici, çağrıştırıcıdır.

Kullandığımız çağrışımlar her bireyin bildiği ortak objeler kullanılarak yapılmıştır.

Kullandığımız resimler ve anlatım şeklimiz 12 yaşındaki bir çocuğun rahatça anlayabileceği bir şekilde tasarlanmıştır. Algılama noktasında sıkıntısı olan kişiler hiç sıkıntı çekmeden bilgileri en kolay ve kalıcı şekilde elde edebileceklerdir.

Resimler çok abartılı olduğunda kişi konudan kopabilmektedir. Bu nedenle resimler konuyla senkronize olabilecek şekilde ayarlanmıştır.

Hikayelerin abartılı resimlerin abartısız ,basit olması gerekmektedir.

Çalışmalar 2 sene bireyler, 1 yıl topluluklar karşısında denenmiş; eksiklikler, yanlışlıklar tespit edilmiş ve gerekli görülen düzenlemeler değişiklikler yapılmış en ideal hale getirilmiştir.

Bu sene edebiyat tarih ve coğrafyadan ayrıntı sorular gelecektir. Özellikle edebiyatta 56 soru sorulmaktadır ve bu da en ince ayrıntıların dahi bilinmesi gerektiğini göstermektedir. Öğrencilerin genelinde haklı olarak bir panik havası gözleniyor. Ezber bilgi çok fazla ve ne yazık ki ezber bilgi unutulmaya müsait bilgidir. Öğrencimiz bugün ezberliyor yarın unutuyor. Biz buna artık son veriyoruz. Çağrışımsal hafıza teknikleri ile öğrencilere bilgileri anında öğretebiliyoruz. Yanlış duymadınız ezberletmiyoruz, öğretiyoruz. Bilgileri kalıcı belleğe gönderiyoruz ve öğrencimiz bilgileri istediği anda anında çağırabiliyor.

Bu yöntemle 8 dakikada 49 eserin yazarını öğretebiliyoruz. Daha da ileri giderek 10 saatte bütün LYS edebiyat konularını öğrencinin belleğine yerleştirebiliyoruz. Tarih, coğrafya, Türkçe ve İngilizce derslerinde de bitmiş ve devam etmekte olan çalışmalarımız bulunmaktadır.

Öğrencilerin seminerde not tutmalarına gerek yoktur.

Öğrenciler bu yöntemi uygulamaya başladıktan sonra hem çalışa süreleri, verimlilikleri artıyor hem de bir şeyleri adı gibi bilmenin sağladığı özgüvenle hedefleri yükseliyor.

Uygulamalarımız garantili olup öğrenme sürecinde bütün sorumluluk bize aittir.