Mamak Dershane, Ankara Dershane

Mamak Dershane

Mamak Ankara’nın kalabalık ilçelerinden biri ve öğrenci sayısı da çoğunlukta. Bazı öğrenciler iyi bir eğitim sağlaması amacıyla Mamak dışında bir ilçedeki dershaneyi tercih edebiliyor. Fakat tercihini Mamak Dershanelerinden yana kullanmak isteyen öğrencilere de seçenek bir hayli fazla. Hal böyle olunca öğrencilerin de velilerin de kafası karışıyor. Burada velilere daha çok görev düşüyor. Çocuğunun durumunu en iyi bilenler olarak hangi dershanenin verdiği eğitim çocuğuna daha iyi fayda sağlayacak veliler belirlemelidir. Öğrencilerin dershane eğitimi alması gerekli olduğu için velilerde göndermek istiyorlar. Tabi bunda çevredeki insanların da etkisi var. Diğerleri çocuğunu dershaneye gönderip iyi bir eğitim almasını sağlarken ben neden göndermeyeyim düşüncesi oluşuyor velilerde. Göndermeyen velilerde ise çocuğunun başarısızlığı karşısında kendilerini suçlu bulma gibi durumlar oluşabiliyor.

Bu durumlardan kurtulmak için dershane arayan veliler seçici davranıyor. Çocuklarının daha başarılı olması, okuldaki başarısının artması, sınavı kazanarak iyi okullarda eğitimine devam etmesi için tabiri caizse ince eleyip sık dokuyorlar. Haksız da sayılmazlar. Çünkü her dershane öğrenciye bir şeyler katma konusunda iyi değil. Aksine başarılı olan öğrenciyi daha da başarısız yapan kurumlar var. Mamak Dershaneleri öğrencilerinin her geçen zamanda daha başarılı olarak hedefine emin adımlarla ilerlemesini sağlamaktadır. Dershanede amacın yanı sıra eğitimciler de çok önemlidir. Sonuçta başarının anahtarı eğitimcilerin elindedir. Deneyimli eğitimci kadrosu ile, sınav müfredatına uygun hazırlanmış yayın grupları ile desteklenen eğitim her öğrenciyi başarıya götürecektir.

Bir dershanede olmazsa olmazlardan biri de rehberlik servisidir. Mamak Dershanelerinde etkili ders çalışma yöntemlerinin anlatılması ve ders çalışma planlarının yapılmasına yardımcı olunması, öğrenciler ile bireysel görüşmelerin yapılması, sınavlara sağlıklı hazırlanmaları İçin öğrencilere; sınavlara nasıl hazırlanmalı, hedef belirleme, plan yapma, konsantrasyon, kendini motive edebilme, sınav kaygısından kurtulma gibi konularda bireysel ve grup rehberlik çalışmaları yapılmalı, seminerler düzenlenmektedir. Öğrencilere kendilerine en uygun meslek seçmeleri için ilgili, yetenek, değer yargıları ve kişilik özelliklerini belirleyen ölçme araçları uygulanmalı ve değerlendirme sonuçlarından her öğrencinin ayrı ayrı bilgilendirilmesi ve yönlendirmenin çıkan sonuçlar doğrultusunda yapılması gerekir. Rehberlik servisi, öğrencilerin yanında öğrenci velilerine de rehberlik hizmetlerinde bulunmalıdır. Velilere öğrencilerle etkili iletişim kurma becerileri… vb konularda seminerler düzenlenmelidir.