Mamak’taki Dershaneler

Mamak’taki Dershanelerde donanımlı, aydınlık ve en fazla 14 kişilik butik sınıflarda eğitim öğretim çalışmaları sürdürülür. Zengin ve güncel ders araç gereçleriyle eğitim verilmektedir. Sınıflar oluşturulurken mutlak öğrenci başarısı göz önünde bulundurularak aynı performansa sahip öğrenciler homojen bir şekilde yerleştirilir. Böylece anlama ve kavrama yetisi birbirine yakın öğrenciler ile öğretmenler dersi daha rahat işleyebilir. Dershanelerdeki öğretmenler mesleklerinin gerektirdiği bilgi ve deneyime sahiptirler. Bununla birlikte bilgilerin tazelenmesi, yeni gelişen eğitim trendlerinin takip edilmesi ve mesleki gelişimin devamlılığının sağlanması için öğretmen kadrosu deneyimli, öğrencilerine öğütlediği gibi kendini sürekli geliştiren, branşında uzman kişiler oluşturmalıdır.

Öğretmenler öğrencilere hem okul derslerinde yardımcı olmalı hem de girecekleri sınava hazırlamalıdır. Yapılan çalışmalarda ezbercilikten uzak durulup akılda kalıcılık ön plana alınmalıdır. Sınıflarda öğretmen otoritesi korkutarak değil sevgi ile sağlanmalıdır. Öğrencilere bilgiyi vermek kadar onu depolayıp yeri gelince kullanması gösterilmelidir. Mamak’taki Dershanelerde öğrenciler için ayrılmış çalışma salonları bulunmalıdır. Ders dışında kalan vakitlerini burada ders çalışarak değerlendirme olanağı bulan öğrenciler, çok sayıda hazırlık kitabının bulunduğu çalışma salonlarında gün boyu okul derslerine ve sınavlara çalışabilmeli, gerektiğinde öğretmenlerinden destek alabilmeliler. Ayrıca dershanelerde ek dersler alma imkanı da öğrencilere sağlanmalıdır. Bu dersler – öğrencilerin isteği ve sınav sonuçlarının analizinin ardından duyulan ihtiyaç üzerine yapılmalı. Böylece rehber öğretmenlerin planlayıp öğrencilere duyurmasının ardından yapılan ek derslerde öğrenciler anlayamadıkları konuları tekrar etme, soru çözme olanağı bulmuş olurlar.

Mamak’taki Dershanelerde rehber öğretmenler tarafından uzman kişiler, üniversiteye bu kurumlarda hazırlanmış üniversite mezunları, iş yaşamındaki eski öğrencileri ve halen öğrenciliği devam eden öğrenciler davet edilerek öğrencilerin uzak görünen hedefleri nasıl yakınlaştıracağı konuları netleştirilir. Rehberlik servislerinde görev yapan rehber öğretmenleri, öğrencilerin moral ve motivasyonlarını her daim yüksek tutmak amacıyla yaşanmış başarı öykülerinin aktörlerini davet ederek ve bu yolculukta neler yaşandığıyla ilgili ilk ağızdan deneyimlerin ve başarıların paylaşıldığı sıcak, samimi etkinlikler düzenlenerek öğrencilere moral sağlar. Rehber öğretmenleri, öğrencilerin kendi hayatında önceden yaşadığı başarıları, deneyimleri gözden geçirmesi ve farkındalık yaratma çalışmaları yapması için grup içi etkinlikler düzenler.