İlkokuldan tutun da üniversitede dahil çoğu öğrencinin zorlandığı ortak ders matematiktir. Hatta bazıları en basit bir problemi veya işlemi dahi yapamaz. Bu şekilde olan öğrenciler de ekstra bir matematik kursuna giderler. Velilerde çocuklarının matematiği yapmasını ister çünkü matematiğin sınavlarda ağırlıklı puana sahip olduğunu biliyorlar. Üstelik hemen hemen her meslek dalını kazanabilmek başarılı olma şartı olan sınavda matematiği yapmama gibi bir ihtimal söz konusu değildir. Bizde zorlanan veya hiç yapmayan öğrencilerimize Matematik Yaz Kampı düzenlemekteyiz. Bu kamp ile öğrencilerimize kısa sürede matematiği sevmelerini, öğrenebilmelerini ve tekniklerini göstererek her türlü sorusunu rahatlıkla çözebilmelerini sağlamaya çalışıyoruz. Matematik alanında kendini kanıtlamış, deneyimli öğretmenlerimiz sayesinde matematiği zorlanmadan çözen öğrencilerimiz sınavda da başarılı olacaklardır.

Bazen yanlış öğretmen bazen ilgisizlik bazen de yanlış çalışma şeklinden kaynaklanarak öğrencilerde matematiğe karşı bir ilgisizlik oluşabilir. Ve bu ilgisizlik zamanla başarısızlığa doğru gider. Diğer derslerden ne kadar anlarsa matematikten de o kadar anlamayan bir.öğrenci ortaya çıkabilir. Bu gibi öğrencilere öncelikle matematiğin kolay yanlarını göstererek dersi sevmesi sağlanır. Kademe kademe zorlaştırarak yapılabilir bir ders olduğu gösterilir. Direkt zor kısımdan başlandığı zaman öğrenci zaten yapmadığı için istekli de olmayacaktır. Odtülüler Dershanesi Matematik Yaz Kampında buna dikkat etmekteyiz. İzleyeceğimiz ders programını da buna göre şekillendirip öğrencilerin severek matematik çözmelerini sağlamaya çalışıyoruz.

Dershanemizde bulunan koçluk ve rehberlik öğretmenlerimiz öğrencilerimiz ile görüşerek matematiği yapamamalarının altında yatan asıl nedeni bulmaya çalışırlar. Anlamadıkları için mi, hevesli olmadıkları için mi, bilinçaltına ‘ben matematik yapamıyorum’ diye yerleştirdikleri için mi vs… Bu anlaşıldıktan sonra öğrencinin kolaylıkla uygulayabileceği tarzda bir program ile desteklenen çalışma sonrasında öğrencilerimiz matematiği çözebileceklerdir. Bilindiği gibi Matematik Yaz Kampı kısa süren bir çalışma programıdır. Fakat uzman öğretmenlerimiz sayesinde öğrencilerimiz kısa sürede matematiği öğrenecektir. Ve hayatlarının her alanında lazım olacak olan matematik bilgileri sayesinde hiçbir ortamda başarısız olmayacaklardır.

Tabi ki bu noktada veliler ile görüşmek gerekiyor. Çünkü çocuklarının başarısız olduğunu kabullenen velilere aslında yapabileceğini anlatıp onlarında çocuklarına pozitif destek sağlamalarını öngörmekteyiz. Rehberlik öğretmenlerimiz üzerlerine düşen bu görevi en doğru iletişim ile yerine getirmektedirler.