Ankara Dershane Önerileri

Ankara başkent olması ve büyük bir şehir olmasından dolayı yurdun birçok yerinden öğrenci almaktadır. Yurdumuzun pek çok ücra köşesinde eğitim seviyesi maalesef ortalamanın da altında. Sağlanan imkanlar da kısıtlı olunca okumak zorlaşıyor. Oralarda yaşamını sürdüren, okumak için yanıp tutuşan, hayalleri ve hedefleri olan öğrencilerde büyükşehirlere gelerek okumaya çalışıyorlar. Ankara’da bu şehirlerden biri. Ailesini doğup büyüdüğü yerleri bırakarak belkide çok uzak bir şehre gelerek okumaya çalışan ve iyi yerlerde olmak isteyen öğrencilere Ankara Dershane Önerilerinde bulunalım.

Ankara’ya okumak için gelen öğrencilerin bazılarının velileri yanında geliyor bazılarının velileri ise yaşadıkları yerde kalıyor. Tek başına gelip yurtlarda veya yakınlarının evinde kalan öğrencilerimiz var. Bu şekildeki öğrencilere öncelikle aile sıcaklığını sağlayacak bir ortamı olan dershane tercih edilmelidir. Ailesinden uzakta olduğunu unutturucak onu sadece hedeflerine yönlendirecek bir dershane olmalı. Bu öğrenciler tespit edilip ona göre muamele edilmelidir. Tabi ki diğer öğrenciler de bundan olumsuz etkilenmemelidir. Her dershane için bünyesindeki her öğrenci özel ve kıymetlidir. Bu sebeple öğrencisinin her yardımına koşacak ve ona kucak açacak rehberlik servisi olmalı. Öğrencileri sadece sınav açısından hazırlamamalı aynı zamanda ruhsal ve duygusal olarak da yanlarında durmalı. Ankara Dershane Önerileri konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de derslerin işleniş şekli ve eğitimcilerdir. Deneyimli öğretmenleri bünyesinde barındıran bir dershane hep bir adım öndedir. Bu dershanede işlenen dersler de daha verimlidir.

Bir dershanenin bulunduğu konumda önemlidir. Öğrencilerin kolay ulaşım sağlayabileceği, fazla gürültü olmayan bir yerde olmalıdır dershane. Ders esnasında dışarıdan gelen seslerin öğrencilerin dikkatini dağıtmaması için buna dikkat edilmelidir. Aslında asıl sınav esnasında da gürültü olabilir ve sınav yinede devam etmek zorundadır. Buna hazırlıklı olunması bakımından gürültü bazen iyidir.

Bir sınıfta her öğrencinin anlama ve kavraması farklılık gösterir. Ders veren öğretmenlerin konuyu anlatırken bunu göz önünde bulundurarak bütün öğrencilerin anlayabileceği şekilde anlatması gerekir. Örnekleri de seçerken sınava uygun olan sorular çözülmelidir. Sınava hazırlık sırasında bu öğrencilere fayda sağlayacaktır. Ankara Dershane Önerilerinde dikkat edilecek bazı hususlar bu şekildedir.