Eğitim hayatı uzun soluklu bir süreçtir. Öğrenciler zaman zaman çeşitli sebeplerden ders çalışmaya karşı isteksizlik duyabilir. Motivasyon eksikliği öğrencilerin ders çalışmak istememe nedenleri arasında başta gelmektedir. Ayrıca öğrencilerin ilgi alanlarına uygun olmayan derslerdeki konuları öğrenmek için daha fazla zaman harcaması gerekebilir ve bu da ders çalışma isteksizliğine neden olabilir. Ek olarak çok fazla ders çalışmanın yarattığı baskı, öğrencilerin ders çalışma yöntemlerinin etkisiz olması, ders çalışmak yerine diğer etkinliklere veya hobilerine daha fazla zaman ayırmaları öğrencilerin ders çalışma isteksizliği yaşamasına neden olabilir.

Böyle bir isteksizlik durumunda öncelikle, ders çalışmanın neden cazip gelmediğini anlamanız gerekir. Materyal yüzünden mi? Kendinizi çok bunalmış veya dikkatiniz dağılmış mı hissediyorsunuz? Ders çalışmak cazip gelmiyor mu?

Ders çalışırken neden zorluk çektiğinizi belirlemek için zaman ayırmak, öğrenmeyi daha keyifli hale getirecek stratejiler bulmanıza ve isteksizliğe yönelik çözümler üretmenize yardımcı olabilir.

Ders çalışma isteği olmayan öğrenciler için bazen ders çalışmak gerçekten zorlayıcı ve sıkıcı gelebilir. Ancak gerçek şu ki, iyi bir eğitim almak başarı için şarttır. İyi bir eğitim içinse düzenli ders çalışmak ve öğrenmek önemlidir. Odtülüler Yusuf Öncebe Eğitim Kurumları olarak ders çalışma isteği olmayan öğrencilerimize şu önerileri sunabiliriz:

Kendinize Gerçekçi Hedefler Belirleyin: Ders çalışma isteği olmayan öğrencilerin kendilerine hedefler belirlemesi, motivasyonlarını artırabilir. Hedeflerinizin somut ve ölçülebilir olması, sizi daha fazla motive edecektir. Zira ulaşılabilir hedefler belirlemek karmaşık konuları çok daha az korkutucu hale getirecektir.

Ders Çalışmak İçin Kendinize Zaman Ayırın: Ders çalışma isteğiniz yok ama çalışmanız gerekiyorsa bunun için bir zaman ayırmanız önemlidir. Bu zamanı, kendinize uygun bir planla oluşturabilirsiniz. Planınızı oluştururken çalışmanızı yönetilebilir parçalara ayırıp önce daha kolay görevlerle başlamaya dikkat edin. Bu size başarı hissi verebilir ve devam etmeniz için sizi cesaretlendirebilir.

Kendinize İlgi Alanlarınız İle Bağlantılı Konular Bulun: Ders çalışma isteğinizi geri kazanmak için öğrencilerin ilgi alanlarınızla bağlantılı konular ve dersleri bulmaya ve çalışmaya o konularla başlamayı deneyin. Bu yöntem ders çalışmayı daha keyifli hale getirebilir.

Ders Çalışma Ortamınızı Düzenleyin: Ders çalışma ortamınızın sessiz ve rahat bir yer olması, konsantrasyonunuzu artırabilir sizi çalışmaya teşvik edebilir.

Ders Çalışma Arkadaşları Edinin: Ders çalışma isteği olmayan öğrencilerin ders çalışma arkadaşları edinmeleri, birbirlerine destek olmalarını sağlayabilir. Bir yol arkadaşınızın olması yoldaki zorluklarla mücadele ederken size güç verecektir.

Ders Çalışma Yöntemlerinizi Değiştirin: İsteksizliğinizin kaynağı etkili ve size uygun bir ders çalışma yönteminizin olmaması olabilir. Yeni yöntemler ders çalışma süreci daha keyifli hale getirebilir. Örneğin, konuyu özetleyerek veya çizerek öğrenmeyi deneyebilirsiniz.

Ders Çalışma Sürenizi Kısaltın: Ders çalışma sürelerini kısaltmak başarılı ve verimli olmanızı sağlayabilir. Ayrıca çalışmalarınızdan çok sıkılmamak veya hayal kırıklığına uğramamak için çalışma seansınız boyunca molalar verin. Mümkünse, bu molalardan bazılarını açık havada doğada geçirin veya müzik dinleyin. Bu tarz molalar zihninizi temizlemeye yardımcı olacak ve tekrar çalışma zamanı geldiğinde odaklanmanızı kolaylaştıracaktır.

Odtülüler Yusuf Öncebe Eğitim Kurumları, ders başarısının yanı sıra öğrencilerin mental durumlarını, moral ve motivasyonunu dikkate alan bütüncül yaklaşıma sahip bir eğitim kurumudur.

Odtülüler Yusuf Öncebe Eğitim Kurumları olarak öğrencilere içinde bulundukları şartlara göre çeşitli yaklaşımlar sunup ders çalışma isteksizliğine neden olan etkenleri tek tek ortadan kaldırarak öğrenmeyi teşvik eden bir ortam sağlıyoruz.