Dershaneler arasındaki fiyatlar neden bu kadar farklı

Dershaneler öğrenciler için bütün olanakları sıralamaktadır. Şöyle ki bilgi, test çözümü, kaynaklar gibi birçok sorununuza çözüm bulmaktadırlar. Fakat dershaneler arasında bazı farklar yer almaktadır. O da dershaneler arasındaki fiyat farkıdır. Bu fiyat farkı dershanelerin oldukları mevkii ile de değişmektedir. Aslında dershane demek bir eğitim kurumudur. Ancak her kurum verdiği hizmet karşılığında farklı tutarlar almaktadır.

Bir örnek üzerinden anlatacak olur isek;

Bir tarafta odtülüler dershanesi diğer tarafta x dershanesi olsun. Bu iki dershanenin fiyatlarını karşılaştıralım ve verdikleri eğitim hakkında bilgi verelim.

Odtülüler dershanesi

X dershanesi

10 kişilik sınıflar da ders işlenir.

Kalabalık sınıflarda ders işlenir.

Sınırsız etüt ve birebir olanağı bulunur.

Belirli günlerde etüt olur.

Koçluk sistemi bulunur.

Belirli program yoktur.

Etkin bir rehberlik hizmeti bulunur.

İsim olarak rehberlik vardır.

Öğrencilerin hepsi ile özel olarak ilgilenilir.

Yüksek puan alanların isimleri bilinir.

Her ders öğrenciye yetecek kadar kaynak.

Konu anlatımlı ve soru bankası vardır.

Uygun fiyat.

Uçuk fiyatlar.

Bu farkın neden olduğuna gelirsek dershaneler kendi içlerinde daha fazla tanındığını düşünerek fazla fiyat koymaktadır.

Dershaneler bulundukları yere göre dahi fiyatları değişiklik göstermektedir. Örneğin; Kızılay Ankara’nın diğer semtlerine göre daha işlek bir semt olduğu için dershane fiyatları daha çoktur. Ancak zirvede yer alan odtülüler dershanesi uygun fiyatlarla hizmet vermektedir. Öğrencilere verdikleri önemden dolayı uygun fiyatlarla hizmet verir.

Ayrıca dershanecilik sektörü özel bir sektör olduğu için fiyatlar dershane sahiplerine göre değişmektedir. Yöneticiler kendi fiyatlarını kendi belirlemektedir. Öğrenciler merkezi sınavlar için dershanelere gitmek zorunda oldukları için dershaneciler bunları kullanarak fiyatlarını arttırmaktadır. Ancak işini seven ve bu işi eğitim aşkı ile yapan kurumlar fiyatlarını arttırmak zorunda değillerdir. Odtülüler dershanesi de bu saygın dershanelerin başında gelmektedir.

Evet her dershane birbirinden fiyat olarak oldukça farklıdır. İyi dershane demek yüksek fiyat demek değildir. Bunu sakın unutmayın.