Çocuklarının gelişimini önemseyen aileler eğitimlerinin en iyi şekilde olmasını isterler. Bu nedenle son zamanlar ebeveynlerin araştırdığı ve merak ettiği butik dershane nedir? Butik dershanelerinin eğitime katkıları nelerdir? Yazımızda bu konulara değineceğiz.

Butik dershane nedir? Butik dershane öğrenci sayısının az olduğu sınıflarda yapılan eğitimlerdir. Butik dershanelerde öğrenci sayısı en fazla 10’dur. Butik dershaneler öğrenci sayısını en aza indirgeyerek kişiye özel programlar yapar ve bu programlar sayesinde öğrencinin kişisel öğrene bilirlik düzeyine göre gelişimini amaçlar.

“Butik dershaneler yararlı mıdır?” sorusu her ne kadar ebeveynlerin kafasını kurcalasa da bu konuya cevap vermek oldukça basittir. Butik dershaneler genel anlamda diğer çoklu sınıfların aksine öğrenciye tamamen odaklanma açısından verimli dershanelerdir. Öğrenci sayısının az olması sebebiyle öğretmenin öğrenciye daha fazla odaklanmasını amaçlar. Öğrenci bu sayede kafasını kurcalayan soruları eğitmenine sorarken çekinmez veya öğretmenin başka işlerle uğraşmasını beklemez.

Butik dershane seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri dershanenin öğrenciye uyguladığı program ve seviyedir. Eğitmenler her öğrenciye aynı programı vermemelidir. Çünkü her öğrencinin seviyesi aynı değildir. Öğrencilerin seviyesi belirlenmeli ders çalışma programı bu seviyeye göre düzenlenmelidir. Eğitim koçluğu konusunda iyi bir unvana sahip hocalarla çalışan butik dershaneler araştırılmalı en iyi butik dershane hocalarının olduğu yerler tercih edilmelidir. Bu sayede öğrenciler daha iyi yerlerde daha iyi koşullarda sınavlarına hazırlanabilir.

Artık birçok ilde bulunan butik dershanelere rağbet arttıkça fiyat konusunda velilerin akıllarında çelişkiler oluşmaktadır. Bu nedenle uygun butik dershaneler hakkında araştırma yapan ebeveynler hem verimlilik hem de fiyat konusunda kendi bütçelerini ve çocuklarının eğitimini göz önünde bulundurarak tercihlerini yapmaktadır.

Butik dershaneler artık her ilde bulunmaktadır. Bu sebeple her bütçeye uygun butik dershane bulmak oldukça kolay hale gelmektedir.  Butik dershane fiyatları 2022 yılında güncel olarak en az 10.000 TL’den en fazla 70.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Fiyat arttıkça dersin kalitesi eğitim koçunun verimliliği artmaktadır. Tabi daha uygun butik dershaneler de bulunmaktadır. Her ne koşulda olursa olsun butik dershaneler eğitimde bireyselliği ön plana çıkararak öğrenci odaklı yeni nesil bir eğitimin öncülüğün üstlenmektedir.