Son yıllarda giderek artan sayıda lise mezunu bir yıl daha üniversite giriş sınavına çalışmayı tercih etmektedir. Bu ekstra eğitim dönemi genellikle “mezuna kalma” olarak adlandırılır. Kimileri yerleşmek için gerekli puanı kazanamadığı için kimileri hazırlığı mezuniyet sonrasına ertelediği için kimileri yerleşmelerine rağmen istedikleri veya daha nitelikli bölüm veya üniversiteleri kazanmak için üniversite sınavına bir yıl daha hazırlanmayı tercih ederler. Esasında akranlarından bir sene geride kalmaları gibi bir dezavantajı içerse de mezuna kalmanın başka açılardan çeşitli faydaları ve avantajları bulunmaktadır.

Üniversite sınavına bir yıl daha çalışmanın en büyük avantajlarından biri, bir öğrenciye üniversite düzeyindeki derslere hazırlanmak ve hazır olmak için daha fazla zaman tanımasıdır. Daha fazla zamana sahip olan öğrenciler, lisedeki son yıllarındaki materyalleri gözden geçirebilir ve üniversite sınavına mümkün olduğunca hazırlıklı olduklarından emin olabilirler. Ayrıca, bu onlara lise sırasında zayıf olabilecekleri alanları tazeleme şansı da verir, böylece üniversite sınavına yeniden hazırlanma sürecine güçlü ve deneyimli başlayabilirler.

Üstelik öğrenciler sınava hazırlanmak için bu ek süreyi kullanarak, seçtikleri çalışma alanı hakkında daha iyi fikir edinebilir, yeni çalışma alışkanlıkları geliştirebilir ve bir önceki sefer kaçırmış olabilecekleri noktaları gözden geçirebilirler. Ayrıca, böyle bir boşluk yılı öğrencilere üniversite hayatına başladıklarında ilerlemelerine yardımcı olabilecek yeni beceriler öğrenme fırsatı da sunar. Dahası edindikleri tecrübeler bu seneki akranlarına karşı rekabet avantajı da sağlayacaktır.

Ek olarak farklı kariyer yollarını keşfetmek ve mezun olduktan sonra ne yapacakları konusunda bilinçli kararlar vermek için fazladan bir yıl geçirmek, gelecekteki başarı için öğrencilere inanılmaz derecede yararlı olabilir. Boş bir yıl, öğrencilere üniversite eğitimine başlamadan önce hedefleri ve değerleri üzerinde düşünme şansı vererek ilgi alanlarına ve yeteneklerine en uygun ana dal ve uzmanlığı seçmelerine de olanak tanır.

Lise mezunları ya da bir diğer ifadeyle mezuna kalan öğrenciler için üniversite sınavına özel eğitim sunan üniversite hazırlık kursları vardır. Bu kurslar, üniversite giriş sınavına hazırlanmak isteyen yetişkinler ya da liseden yeni mezun olmuş genç öğrenciler için tasarlanmıştır. Ancak pek çok dershane ve eğitim kurumu mevcut bir okulda öğrenciliği devam eden öğrencilere yönelik programlar sunduğu gibi bünyelerinde eş zamanlı olarak farklı bir ders planıyla mezun öğrencilere de eğitim sunmaktadır; ki bu daha yaygın olan ve öğrenciler tarafından daha çok tercih edilen seçenektir.

Dershaneler lise mezunlarının başarılı bir geleceğe yönelik akademik performanslarını geliştirmelerine yardımcı olmak için ekstra yoğun bir müfredat planı tasarlarlar. Çünkü mezuna kalan öğrencilerin okula devam, okul dersleri, sınav, ödev veya meslek liselerinde olduğu gibi staj gibi yükümlülükleri yoktur. Bu nedenle dershaneler mezunlara özel eğitim kurslarıyla üniversite sınavlarına tam zamanlı hazırlık eğitimi sunarlar.

Odtülüler Yusuf Öncebe Eğitim Kurumları olarak akademik kimliklerini ilerletmek isteyen lise mezunları için üniversiteye hazırlık kursları sunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Kapsamlı kurslarımız size üniversite sınavında başarılı olmanız için gerekli bilgi ve becerileri sağlayacaktır. Ek çalışmalar yapmanın göz korkutucu olabileceğinin farkındayız; bu nedenle kurslarımızı öğrencilerin mümkün olan en iyi başlangıcı yapmalarını sağlayacak şekilde tasarladık.

Deneyimli eğitmenlerimiz, üniversite sınavına hazırlık sürecinde sizleri bekleyen zorlukların üstesinden gelme konusunda kendinize güven duymanıza yardımcı olmaktalar. Dershane programımızın, yüksek öğrenim seviyesinde bir eğitim almaya hak kazanmak isteyen lise mezunları için gerekli ve faydalı olduğuna yürekten inanıyoruz.